От както стъпихме в Турски курорт, от тогава решихме, че искаме да сме там всяка година, даже не веднъж, а по 2 пъти! Толкова много ни хареса!
Първото ни пътуване беше със самолет, после пробвахме един път и с автобус, но накрая започнахме да ходим само с кола.
Самолета увеличава драстично цената на почивката, имаш ограничен багаж, а с автобуса не можахме да преглътнем мрънкащите пътници, несъобразителните, чакането по границата и почивките, да не забравяме и дългото пътуване!!!
Самолета увеличава драстично цената на почивката, имаш ограничен багаж, а с автобуса не можахме да преглътнем мрънкащите пътници, несъобразителните, чакането по границата и почивките, да не забравяме и дългото пътуване!!!
Затова избрахме да пътуваме с кола!
В началото не бяхме много ориентирани какво трябва да се прави, в колко часа да се тръгне, кой ферибот да се хване, магистралните такси как да платим, къде и с колко километра да караме, ами полицията, камерите... Толкова много неизвестни...Затова, качихме се на колата, пуснахме GPS-а и му се доверихме напълно. В резултат на което пътувахме около 15-16 часа, изморени, смачкани и изнервени от трафика. Последното ни пътуване беше около 14 часа с чакането на границата и качването на ферибота.
Любимият ни хотел вече за 3 сезона е Aquasis De Luxe Resort & SPA - Ultra All Inclusive. Ако искате можете да прочетете нашите ОТЗИВИ за него.
Вече сме с доста опит по Турските пътища, но въпреки това все още има какво да научим.
Следим доста групи за почивка и пазаруване в Турция и наблюденията ни показаха, че има много хора, които имат същите притеснения за пътуването, като нас първият път.
Затова решихме да опишем как ние предпочитаме да пътуваме, като се надяваме да бъдем полезни.
- Задали сме маршрут "София - Дидим" - град Дидим е по средата между Кушадасъ и Бодрум.
- Време на пътуване без междинна нощувка - 13-16 часа в зависимост колко е натоварена границата, колко време ще се чака за ферибот и колко почивки ще се направят.
- По кое време на денонощието е най-добре да се пътува? - Ние предпочитаме да тръгнем към 16:00-17:00ч. от София, да пътуваме през нощта и да пристигнем рано сутринта в хотела. Нощното пътуване е много спокойно от към трафик, няма светофари. Пътищата са добре регулирани със знаци, има маркировка и се пътува много спокойно. Почти през целият път се пътува по първокласен път с ограничение на скоростта 110. Единственият недостатък е, че се минава през много населени места. За всички километри имате участък от 13 километра планински път с насрещно движение, но се строи тунел, който все още не е готов и след пускането му този участък вече няма да го има.
- Ще ми трябва ли стикер за магистрала HGS до Дидим и от къде да го купя? - За да стигнете до Дидим е необходимо след Измир да се движите по магистралата, за която е необходимо да имате стикер HGS. Този стикер можете да купите от всяка пощенска станция PTT или на някои бензиностанции на които е обозначено, че продават стикери. Такива пощенски станции можете да намерите на изхода от магистралата, ако отивате към Дидим, преди да се качите на магистралата и да минете през гишетата е необходимо да спрете на паркингите, да пресечете от другата страна на магистралата и да закупите стикера. ВНИМАНИЕ!!! Пощенските станции PTT работят само през деня. Ако при преминаване на магистралата, ако все още нямате закупен стикер, имате 7 дневен срок в който да го закупите и да бъдете таксувани. ВНИМАНИЕ!!! Възможно е на границата да се наложи да платите глоба, ако решите да напуснете страната без да сте таксувани за магистрални такси, пътни нарушения или за минаване на мостове!!! При закупуването на стикера е необходимо да попълните бланка за стикера. Ето ТУК е описано подробно как става това. При първото закупуване се плаща стикера и се зареждат лири в него, като след това има мобилно приложение през което можете да зареждате стикера с карта, като не е необходими закупуването на нов стикер. Цените се менят и информацията за тях в посоченият блог не е актуална! Стикерчето се залепва под огледалото на колата.
- Как да проверя дали имам глоби? - Сайт в който можете да разберете как да си проверите колата за глоби. Необходимо е да отворите сайта https://ivd.gib.gov.tr/, да затворите малкото прозорче, след което да изберете "MTV ve Trafik Para Cezası Ödeme". От отворилият се нов прозорец маркирайте "Yabancı plaka ile sorgulama yapmak istiyorum." и в полето "Yabancı Plaka" напишете номера на автомобила си на латиница, след което въведете изписания код в "Güvenlik Kodu" и натиснете "SORGULA".
- Какви са цените на фериботите? - Цени и разписание на фериботите, които минават Дарданелите. Имайте предвид, че цените и разписанията са за силен и слаб сезон, като всяка година се актуализират.
- От къде да хванем ферибот, за да преминем пролив Дарданели? - За преминаване на пролива има няколко възможности в зависимост от коя страна се намирате:
- На път от София до Дидим:
- ПРЕПОРЪЧИТЕЛЕН Ферибот е "От Гелиболу до Лапсеки или Чардак (Gelibolu - Lapseki/Çardak)". Когато отидете на ферибота в Гелиболу, на едно пристанище чакате 2 ферибота за Лапсеки и Чардак, като не е необходимо да указвате на кой ферибот искате да се качите. Има персонал, който следи за запълването на фериботите и ви упътва къде да се качите. Първо се плаща таксата (Таксата се заплаща в брой с Туски Лири) и след това се качвате на ферибота. Пътната карта е направена през Чардак, като разстоянието между двата града е едва няколко километра. Линиите на фериботите през Гелиболу са денонощни. Фериботите се движат през 30мин-45мин. Този ферибот се явява и първото място на което можете да пресечете Дарданелите на път към Дидим.
- Втората възможност е "от Ечеабат до Чанаккале (Eceabat - Çanakkale)" - Имайте предвид, че от Ечеабат фериботите са на доста по-голям интервал от време и е възможно да чакате повече, ако не сте успели да се качите на време. Фериботите се движат през 1-2 часа, което според нас е доста дълъг интервал от време.
- Третата възможност е "от Килитбахир до Чанаккале (Kilitbahir - Çanakkale Merkez İskele)" - с този ферибот се пътува много кратко, защото тук е най-тясната част на пролива. Недостатък е, че отново пътува в голям интервал от време 1 час, а през нощта не се движи.
- На път от Дидим за София:
- ПРЕПОРЪЧИТЕЛЕН Ферибот е "От Чанаккале до Ечеабат/Килитбахир (Çanakkale - Eceabat/Kilitbahir)". Когато отидете на ферибота в Чанаккале, на едно пристанище чакате 2 ферибота за Ечеабат и Килитбахир, като не е необходимо да указвате на кой ферибот искате да се качите. Има персонал, който следи за запълването на фериботите и ви упътва къде да се качите. Първо се плаща таксата (Задължително в брой в Туски Лири) и след това се качвате на ферибота. Разстоянието между двата града не е голямо, а пътят се вие покрай морето и е много красив. Линиите на фериботите през Гелиболу са денонощни и затова няма проблем да отидете по всяко време на денонощието. Фериботите се движат през 45мин-1час. Този ферибот се явява и първото място на което можете да пресечете Дарданелите на път към границата.
- Втората и третата възможност са от Лапсеки и Чардак, но ние до сега не сме ги използвали за преминаване на пролива за отиване към границата.
- Искам да направя междинна нощувка. Къде е най-добре да се отседне?
- Може да се направи междинна нощувка преди минаването с ферибот в Ечеабат или след това в Чанаккале.
- Може да се направи междинна нощувка и в Айвалък
Няма коментари:
Публикуване на коментар
Забележка: Само членове на този блог могат да публикуват коментари.